![]() |
picture: qingqing3 - Unicorn |
Az egyszarvú egy legendás lény melyről az a hír járta, hogy mágikus képességekkel rendelkezik. A mai napig nem más eme lény, mint egy mítosz.
Az ó és középkori kultúrák valóságos lényként írták le. Olyan komolyan vették a létezését hogy abban az időben a természettudományi "könyvekben" is szerepelt. Az Unikornis ábrázolására leginkább a az európai mondavilág elbeszélései szolgáltak alapul. Hasonló egyszarvú szerű lényekről szerte a világban beszámoltak az idők során.
Akkoriban sok misztikum övezte a lényt. Úgy vélték hogy a kegyelem és a tisztaság megtestesülése. Azt is beszélték ha a gonosz bárhol felüti a fejét és az Unikornis megjelenik akkor minden rossz elszáll. Azt gondolták hogy a szarvának hatalma van a betegségek fölött és gyógyulást hoz bármilyen kórral szemben, valamint valamennyi mérget tud hatástalanítani. (por alakban kellett bevinni a szervezetbe).
![]() |
photo:Chris Walton-Unicorn Tapestry (részlet egy francia múzeum gobelin képéről) |
A szarv iránt nagy volt a kereslet a középkorban. Sok uralkodó és nemes emberek is, meg voltak győződve arról hogy, ha a birtokukban van egy ilyen szaru, ami eme felséges teremtményhez tartozott akkor hosszú és nyugodt életre számíthat mert a tárgy megvédi őket minden negatív eseménytől (betegségektől, ármánytól, támadástól). Mivel a kereslet megvolt a szavakra ezért leleményes kereskedők megoldották a kínálati oldalt is. Gyakori volt az orrszarvú a jak és egyéb állatok szavainak az értékesítése, mondván ez "Unikornis" szarv. A nemesemberek és uralkodók pedig szívesen fizettek érte komoly összegeket is mert a biztonság, a hosszú és nyugodt élet minden pénzt megért a számukra.
Az európai egyszarvúról azon kívül hogy varázslatos lény még tudni illik, hogy iszonyú vad és büszke, elfogni lehetetlen vállalkozás. Úgy tartották, hogy csakis egy szűz lány képes megszelídíteni és befogni.
![]() |
A mandzsu Csing-dinasztia idején készült, csi-lint ábrázoló bronzszobor a pekingi Nyári palotában |
Az Ázsiai megfelelője a Qilin néven ismert (magyarul Csi-lin), megjelenésében némileg hasonlít a "mi" egyszarvúnkra de erőteljesebb kiméra tulajdonságokkal rendelkezik. A kínai egyszarvú viszont az Unikornissal ellentétben békés és szelíd teremtmény, ami képes úgy járni a földön hogy egy fűszál sem hajlik a patája alatt, ezért úgy is gondolták hogy képes a felhőkön és a vízen járni. A Qilin tudja egy pillantásból, hogy az ember jó vagy rossz lelkű. Jó szellemek kik a gonosz ellen harcolnak. De ráragasztották a termékenység szimbóluma jelzőt is. Velünk európaiakkal szemben a keleti népek nem vadásztak rá, ők tisztelték a teremtmény és hálát adtak érte ha csak megláttak egyet az égiek áldásaként tekintették a jelenésre.
![]() |
Abada |
Afrika sem maradhat ki, a kongó hagyományaiban megtalálható egy Abada nevű lény mely nagyon hasonló az egyszarvúhoz. Mérete a szamáréhoz hasonlatos és a farka olyan mint a vaddisznóé (bár ezen a fantáziarajzon nem úgy tűnik). Bár két szarva van de a szarut itt is gyógyító hatással ruházták fel. A legtöbb mérgezésre és betegségre megoldást jelentett a hiedelmek szerint.
![]() |
Camahueto |
Dél-Amerikában is megtalálható a legenda nevezetesen Chile országában. Itt Camahueto-nak nevezik és az európai megfelelőjének a tulajdonságaival rendelkezik. Kinézete hasonlít egy borjúéhoz vagy bikához. Szarva csak egy van és szintén nagy tisztelet övezi az ősi gyógyításban. Afrodiziákumként, illetve fiatalító hatása miatt is használták. A szaru forgácsát almaborral vagy sós tengervízzel kevert-ék össze és így fogyasztották a leírások alapján.
__________
A görög európai egyszarvú (Unikornis) az idők folyamán beépült az emberek hiedelemvilágába ez köszönhető az egyedülálló tulajdonságainak és a későbbi keresztény kapcsolata miatt is. Az egyszarvú gyakran varázslatos fehér lóként ábrázolják hosszú szarvával amely a feje közepéből emelkedik ki. Ősi erdőkben él, olyan helyen mit ember nem érintett sok száz éve.
Az első említés Ctesias, görög íróhoz köthető aki az India című munkájában tett róla említést. Leírása szerint hasonlatos egy vadszamárhoz melynek hihetetlenül gyors és könnyed mozgása van. Legfőbb jellemzője a feje közepéből kinőtt kB. 28cm-es hosszú szarv ami lehet fehér, vörös és akár fekete színű is. Ctesias állítólag Perzsiában szerezte az információit ami némileg egybecseng Arisztotelész által leírt két állattal is, az oryx és az indiai szamár-al.
Létezik egy ősi tekercs ami egy Alexandria kereskedőhöz köthető, bizonyos Cosmas Indicopleustes, aki e korban járt-kelt Indiában így találkozott ezzel a misztikummal övezett lény hírével és a keleti népek meséivel.
Az egyszarvú képi megjelenése sokat változott az évszázadok alatt de a középkorra tehető az európai forma mondhatni végleges formája. Mivel a keresztény egyház a magáénak tartotta a lényt, a ráruházott erejét és mennyei szimbólumot piedesztált belőle, ezért sok művésznek meg volt engedve hogy hozzányúljon a témához. Sok festő és szobrász élt a lehetőséggel és beépítette műveibe, melynek egy részében a mai napig gyönyörködhetünk, a múzeumok falán vagy katedrális tetejét díszítve. Ez nagy dolog volt akkoriban amikor élve égetett embereket az inkvizíció kérdés nélkül.
Konklúzió: vajon mi inspirálta az egyszarvú történetét? Valószínű hogy a mítikus fenevad nem más mint az ősi világok természetes élővilágának félreértése. Valószínű, hogy az állat "ábrázolását" és leírását európai kereskedők és utazók készítették akik tanulmányozták a kereskedelmi útvonalakon meglátogatott kultúrák művészetét (rajzait, festményeit, szobrait) és a mondavilágukat. Valós találkozásról vagy az állat elejtéséről semmilyen dokumentum nem létezik, így marad számunkra a sok kérdőjel.
Tedd fel magadnak a kérdéseket és add meg a válaszokat. Ne bolygasd, ha úgy érzed elvesznek egy darabot a képzeletedből egy világból amiben hiszel...
Hagyd tovább létezni!
Koszonom a sok informaciot,sokat segitett.
VálaszTörlés