![]() |
photo:Kannan B - When the solution is simple |
Ganésa a hinduizmus elefántfejű, ember testű istensége. Hívják még Ganapati és Vinajaka-nak is. Szinte mindegyik hindu felekezet rendkívüli tiszteletet táplál iránta. A vele szemben megnyilvánuló áhítat a buddhistáknak köszönhetően Indián túl is elterjedt.
A hindu mitológiai istenek csarnokának az egyik legismertebb Istensége, valójában félistensége. Tipikus ábrázolása egy elefántfejű embertestű négy karú lény. Szülei Siva és Parvati bár a történet szerint Siva (az apa) nem szeretett volna gyermeket, viszont Parvati (az anyja) a gyermek iránti vágyából megszületett, mondhatni életre kelt. A monda szerint anyja agyagból gyúrta testét mely megelevenedett. Van egy testvére Kartikeya. A hinduk az értelem és a bölcsesség istenének és az akadályok elhárítójának tartják. A nevét következőképpen lehet bontani: "Ga" az intellektust szimbolizálja, még a "Na" a bölcsességet jelképezi. A teljes neve két szanszkrit szóból származik. Az "Isha" azt jelenti, hogy úr és a "Gana" a csoport felé fordulás jelenti, ezért a tömegek Istene.
Ganésa elefánt fejének történetei
Az Isten elefánt fejéről két történet is megemlékezik, ám nem tudni melyik az igaz és az eredeti. Az egyik így szól.
Parvati akkor keltette életre Ganésat amikor férje Siva távol volt és mély meditációba süllyedt. Ezért a fiú nem ismerte az apját mivel még nem volt alkalma találkozni vele. Egy alkalommal amikor Parvati fürdött szokás szerint megkérte fiát, hogy őrködjön. Ekkor érkezett meg Siva aki azonnal Parvatit akarta látni, ráadásul az ifjú Ganésa ezt megakadályozta (mivel nem ismerte Sivát és a nagy Isten sem ismerte fiát Ganésát). Természetesen az apja haragra gerjedt és levágta Ganésa fejét. Mikor rájött arra mit tett, elküldte az alattvalóit azzal az utasítással, hogy az első állat mellyel találkoznak hozzák el a fejét. Ők elhozták, Shiva pedig a fiú testéhez csatolta majd a gyermek testét is megerősítette annak érdekében, hogy elbírja egy elefánt fejét és Ganésa újjáéledt. Hát így lett elefántfejű, Ganésa a bölcsesség istene.
![]() |
Siva, Parvati és a kis Ganésa |
A másik szerint egészen másképp alakult a történet...
...Az édesanyja Parvati ünnepséget rendezett a kis jövevény üdvözlése alkalmából. Minden isten tiszteletét tette eme nemes alkalomból de Lord Shani a napisten nem volt hajlandó megnézni a gyermeket mondván egy pillantás is elég ahhoz hogy a gyermek meghaljon. Parvati nem fogadta el a magyarázatot, ragaszkodott hozzá, hogy ő is üdvözölje gyermekét. Shani megtette amit kért tőle de amit jósolt bekövetkezett, egy pillantás vetett csak a gyermekre aki azon pillanatban meghalt. A feje levált a testéről. Az egybegyűltek orvosolták a problémát ,egy fiatal elefánt fejét illesztett a testhez ami azon nyomban újjáéledt.
![]() |
Chandra Deva |
Ganésa és a Hold története
Történt egyszer, hogy Ganésa egy ünnepségről haza felé tartva megbotlott és elesett. A ruháját összekoszolta és mindent amit a kezében tartott szétszórt. Gyorsan felugrott és összeszedte magát de úgy érezte valaki figyeli. Chandra Déva a hold, nagy nevetésben tört ki, aki igen mulatságosnak tartotta az elefántfejű Istenség botladozását. Akkor még a hold mindig teliholdként ragyogott az égen és Chandra-nak ez nagyon tetszett, meg volt magával elégedve és igen vonzónak tartotta magát. Ezért úgy döntött Ganésa hogy móresre tanítja a holdat aki csak nevetett a történeteken és törölgette szeméből a könnyeket. Ekkor az Isten megátkozta azzal hogy soha többé ne láthassa senki a holdak arcát és eltünteti az égről. Chandra Déva úgy érezte, hogy a büntetés túl kemény és esedezett az Isten bocsánatáért, kérte hogy ne átkozza meg. Ganésa nem tudta teljesen feloldani az átkot de sikerült csökkenteni annak súlyát. Így történt, hogy azóta a hold egy hónap alatt teljesedik ki majd elfogy ismét. A hold örült annak hogy mégis maradhat az égen még ha nem is telihold pompájában minden nap. Elfogadta a büntetést és bocsánatot kért Ganésától.
Minden testrész saját jelentőséggel bír
Az elefántfej az intelligencia jelképezi. Törött agyára a dualizmus leküzdésének szimbóluma. Itt megjegyezném ,hogy a hindu történetírás szerint akkor tört le Ganésa agyara amikor a védáknak az egyik legfontosabb történelmi művét a Mahabharatát jegyezte le és elfogyott az írószerszáma, ezért a nemesebb cél érdekében letörte saját agyarát majd azzal fojtatta. A túlméretezett fülei a bölcsességet hivatottak jelenteni valamint a képességet arra ,hogy meghallja azok hangját kik segítséget kérnek tőle. Utal még arra is mennyire fontos a hallgatás a gondolatok megvitatásakor. Ívelt törzse a szellemi potenciált képviseli, még a homlokán ábrázolt trishula az idő minden aspektusát szimbolizálja (,múlt ,jelen és jövő). Fazék hasa végtelen univerzumot tart, miközben a természetet és az egyenlőséget jelképezi. Képes elfogyasztani a világ összes bánatát. Négy karja van általában (ez művészi ábrázolásoktól is függ) amelyekről azt állítják, hogy a test belső tulajdonságait képviselik. Szimbólumai az elmének, az értelemnek, az egónak és végül a lelkiismeretnek.
A hinduk úgy tekintenek Ganésa testére mint az egész kozmosz megtestesülése. Ezért is igen megbecsült istensége a hinduknak, hiszen mindent jelent ami fontos lehet egy ember számára az életben.
Ganésa szanszkrit írásmódja : गणेश
mantrája: "om gam ganapataje namaha"
fentebb meg is hallgathatod :)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése